Cooking: using leftover food

One of the most challenging things I have had to do since my children left home is to change my style of cooking
 
For years, I made family sized meals and saved a portion of what I had made to use at different times. I might pace the leftover food in a lunch sack, cut it up and place it on a sandwich, or fold it into something else, such as a casserole or meatloaf.
 
Now that our family has whittled down to two, nearly everything I make results in too much food for one meal. I am faced with some issues:
  • finding a container with dish and lid or a plastic bag for packing it up
  • determining how long it will last in the refrigerator
  • using it in different ways so that we don’t get bored with it
  • finding a refrigerator filled with small dishes of food
  • experimenting with mixing seasonings, or, can I mix garlic with barbecue sauce?
Wasting food costs money
 
Food is becoming ever more expensive. Take a look at the price of food at the grocery store. When we were first married in the 1960′s, we could buy hamburger for about 50 cents per pound. Large eggs were 45 cents a dozen. Oranges were 89 cents for 2 dozen and Cambell’s soup was about 15 cents a can.
 
But now the prices are really high. For example, at our local grocery store, one can of Cambell’s soup can cost $1.60!
 
No wonder we shake our heads and pare down our list when shopping.
 
This leads me to the conclusion that if you use and eat leftovers, you are making money for yourself and your mate.
 
Once again, I googled this topic. I am just not qualified to lead you down the road of “Leftover Success.” I will leave that up to the experts.
 
 
References